szerző:
MTI / hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A kórház közleménye szerint 1,7 milliárd forintnyi berendezést kaptak a járvány elleni védekezéshez.

Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Friss cikkek a témában

58 lélegeztetőgépet, 10 altatógépet, 79 betegőrző monitorrendszert és 336 infúziós pumpát kapott a fővárosi Bajcsy-Zsilinszky Kórház az Állami Egészségügyi Ellátó Központ (ÁEEK) eszközpark-fejlesztési projektjének részeként – közölte pénteken a kórház. Mint írják, a koronavírus-járvány elleni védekezéshez kapott eszközök értéke 1,7 milliárd forint.

Ezek mellett 55 intenzív ellátásra alkalmas ágyuk is van – folytatódik a közlemény –, illetve üzembe helyeztek egy veszélyes hulladékok csomagolására alkalmas gépet is.

A koronavírus első hulláma óta összesen 17 402 lélegeztetőgépet vásárolt a Külgazdasági és Külügyminisztérium, összesen 336 milliárd forint értékben. Ezek közül november végéig mindössze 917-et szállított ki magyarországi kórházakba az ÁEEK, további negyvenet pedig idősotthonokba és szociális intézményekbe.

A Magyar Orvosi Kamara (MOK) novemberben arról számolt be az egészségügyi dolgozók tapasztalatai alapján, hogy lélegeztetőgépből és más berendezésekből van elég, kevés az ápolókból és szakápolókból van. Egy szakképzett ápolóra 6-10 intenzív osztályos, akár lélegeztetőgépen lévő beteg esik átlagosan, a melléjük rendelt személyzet létszáma pedig változó.

Annál is több lélegeztetőgépre szerződött a külügy, mint amennyiről tudni lehetett

Nemcsak a magyar, a külföldi beszerzők is a legkülönbözőbb árakon adták el az azonos típusú lélegeztetőgépeket a Külgazdasági és Külügyminisztériumnak (KKM) - derül ki abból a dokumentumcsomagból, amelyet a hvg.hu kapott meg a KKM-től. A beszerzésekben nemcsak ez a közös, az is, hogy ugyanannyira átláthatatlanok.